CS Politehnica Iași a anunțat luni topul sportivilor pe anul 2021, cincisprezece performeri făcându-și loc pe zece poziții. Ierarhia este deschisă de judoka Vlăduț Simionescu, singurul sportiv prezent la Jocurile Olimpice de la Tokyo fiind legitimat la un club ieșean, și atletul Vlad Dulcescu, multiplu medaliat atât pe plan național, cât și internațional.

Alți patru atleți, alți trei judoka de mare perspectivă, dar și trei reprezentanți ai tirului nu puteau lipsi din top. Sporturile colective sunt reprezentate de rugbista Maria Atomi, căpitanul echipei care și în acest an a realizat eventul Campionat-Cupa României, topul fiind închis de doi șahiști.



Cum era de așteptat, rugby-ul VII a acaparat podiumul topului rezervat echipelor, în care mai găsim formații de baschet 3×3, echipe de tir, dar și cea masculină de handbal sau cea feminină de tenis de masă, ierarhia fiind închisă de echipa masculină de șah, vicecampioană națională la seniori.

 

Topul sportivilor CS POLITEHNICA IAȘI 2021

A. Secțiunea Sport Olimpic – Individual

1. SIMIONESCU VLAD                           Judo                   

         antrenor Năftică Costel

         Locul 14 mondial

         JO Tokyo +100 kg                                                     locul 9

         Grand Prix Zagreb +100 kg                                       locul 2

         Grand Slam Abu Dhabi +100 kg                                locul 2

1. DULCESCU VLAD                             Atletism             

         antrenor Ursache Dorin

         CE echipe seniori – ștafeta 4×400 m                          locul 2

         CB seniori aer liber – ștafeta 4×400 m                       locul 2

         CB seniori sală – ștafeta 4×400 m                              locul 2

         CB seniori aer liber – 400 mg                            locul 4

         CN seniori aer liber – 400 mg                           locul 1

         CN seniori aer liber – 200 m                                      locul 2

         CN seniori sală – 60 mg                                             locul 3

         CN seniori aer liber – 400 m                                      locul 3

         Cupa României – 400 mg                                          locul 1

         Cupa României – 400 m                                            locul 1

         Cupa României – 200 m                                            locul 1

2. SAUCĂ ALEXANDRU                        Tir – pistol

         antrenor Săcăleanu Ioan

         component al lotului național de seniori

         Participare la CE seniori

         CN seniori – AC 10 m                                                locul 1

         CN seniori – PL 50 m                                                 locul 1

         CN seniori – P. Standard                                           locul 1

         Cupa României – AC 10 m                                        locul 1

         Cupa României – PL 50 m                                         locul 1

         CN seniori – echipe P. Liber                                      locul 1

         CN seniori – echipe P. Standard                                locul 3

3. SĂCĂLEANU VLAD                           Tir – pistol

         antrenor Săcăleanu Ioan

         component al lotului național de seniori

         CN seniori – P. Liber                                                  locul 3

         CN seniori – P. Viteză                                                locul 1

         CN seniori – P. Standard                                           locul 2

         CN seniori – echipe P. Liber                                      locul 1

         CN seniori – echipe P. Standard                                locul 3

         Cupa României – AC 10 m                                        locul 2

         Cupa României – P. Cal. Mare                                  locul 1

         Cupa României – P. Standard                                   locul 1

         Cupa României – P. Viteză                                        locul 1

4. FĂGĂRAȘ DARIUS                   Atletism

         antrenor Ursache Dorin

         Participare la CE tineret

         CN seniori aer liber – 400 mg                           locul 2

         CN tineret aer liber – 400 mg                                     locul 1

         CN tineret sală – 60 mg                                             locul 2

         Cupa României – 400 mg                                          locul 2

4. COCHIOR MIHAI                                Atletism             

         antrenor  Popovici Viorel

         CN tineret aer liber – 3.000 mob.                               locul 1

         CN tineret sală – 3.000 m                                          locul 2

         CN tineret sală – 1.500 m                                          locul 3

         Cupa României aer liber – 5.000 m                   locul 2 

         CN tineret – cros                                                        locul 3

5. AXINTE MIHAI                                   Tir – pușcă

         CN seniori 3×40                                                        locul 3

         Cupa României seniori 3×40                                     locul 3

         Cupa României seniori 60 f culcat                             locul 3

         CN seniori echipe 3×40                                             locul 2

         CN seniori echipe 40 f genunchi                               locul 2

         CN seniori echipe 40 f picioare                                 locul 2

5. ATOMI ANDREEA MARIA                 Rugby VII

         antrenor Tarcan Nicolae

         componentă a lotului României de senioare

         – CN senioare                                                           locul 1 

         – Cupa României senioare                                       locul 1

6. DĂMĂCHIANU ȘTEFANIA                 Atletism

         antrenor Ursache Dorin

         CN seniori aer liber – 400 mg                           locul 3

         CN tineret aer liber – 400 mg                                     locul 2

         Cupa României – 400 mg                                          locul 1

6. ATĂNĂSOAEI CĂTĂLIN                    Atletism             

         antrenor  Popovici Viorel

         CN seniori aer liber – 3.000 m                                   locul 2

         CN seniori aer liber – 3.000 m ob.                              locul 3

7.DARIE TUDOR                                    Judo                   

         antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

         CN U23 – +100kg                                                      locul 1

         CN U21- +100kg                                                       locul 2

8.BUCĂTARU COSMIN                         Judo                   

         antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

         CN U23 – 81kg                                                          locul 3

         CN U21- 81kg                                                           locul 1

8.PANAITE ALEX                                   Judo                   

         antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

         CN U23 – 100kg                                                        locul 3

         CN U21- 100kg                                                         locul 2

B. Secțiunea Sport Neolimpic – Individual

9. DEAC BOGDAN                                 Șah                     

         antrenor Danilov Vladimir

         – component al lotului olimpic al României de seniori

         – CM seniori                                                     locul IV

         – CE seniori                                                      locul IV

         – CN seniori                                                               locul 1

         – CN echipe seniori – masa 1                            locul 1

10. STOLERIU GEORGE                       Șah                     

         antrenor Ungureanu Vlad

         – component al lotului național al României de seniori

         – CE tineret online                                                     locul 5

         – CN seniori                                                               locul 3

         – CN echipe seniori – masa 6                            locul 1

         – CN tineret dezlegări                                                locul 1

         – CN tineret clasic                                                     locul 2

         – CN tineret rapid                                             locul 2

         – CN tineret echipe clasic                                          locul 3

         – CN tineret echipe rapid                                           locul 3

C. Secțiunea Sport Olimpic – Echipe

1. Echipa Rugby VII feminin senioare           

         antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

         – loc I CN senioare

         – loc I Cupa României senioare

2. Echipa Rugby VII seniori                  

         antrenor  Stuparu Mihai

         – loc III CN seniori

3. Echipa Rugby VII feminin junioare            

         antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

         – loc I CN echipe junioare

         – loc I Cupa AIR echipe junioare

4. Echipa de baschet masculin 3×3 U18                         

         antrenori: Clapon Gabriel, Stochici Ovidiu

         – loc I CN

5. Echipa de baschet feminin 3×3 U18                   

         antrenor  Marian Emilia

         – loc II CN 

6. Echipa de handbal seniori                         

         antrenor  Spiridon Florin

         – loc IV CN – Divizia A

7. Echipa de tir pușcă seniori                                 

         antrenor Axinte Mihai

         – 3 locuri II CN seniori

8. Echipa de tir pistol seniori                                 

         antrenor Săcăleanu Ioan

         – 1 loc I CN seniori

         – 1 loc III CN seniori

9. Echipa de tenis de masă senioare                     

         antrenor  Gaftea Maria

         – loc III CN senioare – Divizia A

10. Echipa de tir pușcă tineret                               

         antrenor Axinte Mihai

         – 3 locuri I CN

         – 1 loc II CN

D. Secțiunea Sport Neolimpic – Echipe

10. Echipa de șah seniori                              

         antrenor Danilov Vladimir

         – Locul II CN șah clasic – Superliga

         – Locul III CN seniori șah blitz.

Legendă: 

PL – Pistol Liber

P. Cal. Mare – Pistol Calibru Mare

3.000 m ob. – 3.000 metri obstacole

Cupa AIR – Cupa Asociației Internaționalilor de Rugby

JO – Jocurile Olimpice

CE – Campionat European

CB – Campionat Balcanic

CN – Campionat Național.

 

Citiți și: NISSAN VA LANSA 15 MAȘINI ELECTRICE NOI PÂNĂ ÎN 2030

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *