Direcția Județeană pentru Sport Iași a dat luni publicității „topul” celor mai buni sportivi ai județului Iași pe anul 2021. N-a fost vorba despre o ierarhie a primilor zece sportivi, așa cum se practică, lista performerilor ieșeni fiind deschisă de judoka Vlăduț Simionescu, pregătit la CS Politehnica Iași de antrenorul Costel Năftică, singurul sportiv legitimat la un club ieșean prezent la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Vlăduț s-a clasat al nouălea, dar s-a mai distins spre sfârșitul anului trecut prin cele două finale susținute, la Grand Prix-ul de la Zagreb și la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi, el încheind 2021 pe locul 13 în clasamentul mondial al categoriei de greutate +100 kilograme.

Iată cum se prezintă topurile publicate de DJS Iași.



Sporturi olimpice 

  • Simionescu Vladut – Judo – CS Politehnica Iasi – antrenor Costel Naftica
    Loc II – Grand Prix; Locul II – Grand Slam; Locul IX – Olimpiada Tokyo 2020 
  • Dulcescu Vlad – Atletism – CS Politehnica Iasi – antrenor Dorin Ursachi Loc II – Campionat European; Loc II – Campionat Balcanic 
  • Dram Cosmina – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
    antrenori : Banmarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana 

Loc I – Campionat European juniori; Loc V – Campionat Mondial juniori 

  • Stoica Georgelia – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana 

Loc I – Campionat European juniori; Loc V – Campionat Mondial juniori 

  • Azoitei Amalia – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana 

Loc II – Campionat European juniori; Loc II – Campionat Mondial juniori 

  • Morosanu Andrada – Canotaj – CSM Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian,Cserhati Adriana 

Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret 

  • Cires Patricia – Canotaj – CSM Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian,Cserhati Adriana 

Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret 

  • Lungu Manuela – Canotaj – CSM Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana 

Loc IV – Campionat Mondial tineret; Loc IV – Campionat European Tineret 

  • Filote Andra – Canotaj – CSM Iasi/CSS Uirea Iasi
    antrenori : Bahnarel Sorin, Atomei Ciprian, Napa Sorina, Cserhati Adriana 

Loc IV – Campionat Mondial juniori 

  • Duicu Beniamin – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Carmen
    Loc I – Campionat Balcanic juniori; Loc III – Campionat Balcanic Seniori 

Sporturi si discipline neolimpice 

  • Gavrilescu David – Gimnastica aerobica – CSM Iasi – antrenor Bogdan Banta Loc I – Campionat Mondial; Loc I – Campionat European 
  • Topoliceanu Andreea – Tir Arc Field – CSS Unirea iasi – antrenor Cezar Alexandrescu Loc I – Campionat European juniori 
  • Albu Andreea – Tir Arc Field – CSS Unirea Iasi – antrenor Cezar Alexandrescu Loc I – Campionat European juniori 
  • Trocea Andrei – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice Loc I – Campionat Mondial 
  • Stoleru Alin – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice
    Loc I – Cupa Europeana; Loc V – Campionat European 
  • Juganaru Matei – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice Loc I – Campionat Balcanic 
  • Stefan Alex – Fitness Culturism – CSM Iasi – antrenor Felicia Purice Loc II – Campionat Balcanic 
  • Deac Bogdan – Sah – Politehnica Iasi – antrenori Vladimir Danilov si Vlad Ungureanu Loc IV – Campionat Mondial; Loc IV – Campionat European 
  • Stoleriu George – Sah – Politehnica Iasi – antrenori Vladimir Danilov si Vlad Ungureanu Loc V – Campionat European 

Arte Martiale 

  • Balaiasa Dragos – Karate Traditional – Suprem Karate Club – antrenor Irina Pascaru Multiplu campion european seniori 
  • Meiu Yasmina – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan Loc I – Campionat Mondial 
  • Obreja Florin – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan Loc I – Campionat Mondial 
  • Turcanu Paul – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan Loc I – Campionat Mondial 
  • Sarbu Radu – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan Loc I – Campionat Mondial 
  • Calance Alice – Qwan Ki Do – CS Dao Iasi – antrenori Nica Teodor si Nica Stefan Loc I – Campionat Mondial 
  • Ciubotariu Aurel – Karate Traditional – CS Enpi Iasi – antrenor Constantin Adascalitei Loc III – Campionat European 
  • Postolache Octavian – Karate Traditional – CS Enpi Iasi – antrenor Constantin Adascalitei Loc III – Campionat European 
  • Luca Alexandru – Karate Traditional – ACS Olympic Iasi – antrenor Petronel Luca Loc III – Campionat European 
  • Postu Claudia – Taekwon Do ITF – ACS Top Team Iasi – antrenor Alexandru Coroi Loc II – Campionat European juniori; Loc III – Campionat European junior.

Citiți și: EDIȚIE LIMITATĂ PENTRU CEA MAI ECHIPATĂ VERSIUNE DIN ROMÂNIA: DUSTER EXTREME!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *