Atmosferă cu mult peste pretențiile unui meci din Liga a IV-a a județului Iași, chiar dacă duminică a fost vorba despre marele derby dintre ACS USV Iași și CSM Pașcani, primele două clasate, contând pentru etapa a XXII-a. Câteva sute bune de spectatori au asistat în tribunele din Agronomie la un meci plăcut, de mare angajament, în care miza și-a spus din când în când cuvântul. A învins ACS USV Iași, pregătită de antrenorul-jucător Eduard Sandu și condusă de pe margine de prof. Cornel Gorban, echipă care prin experiența jucătorilor săi a reușit să țină în frâu garnitura oaspete, cu o medie de vârstă mult mai coborâtă și care în actul secund părea, mai ales după ce a egalat, că va putea dicta după bunul său plac continuarea ostilităților!

Final dramatic în Agronomie: ACS USV Iași câștigă în minutele de prelungire derby-ul cu CSM Pașcani, scor 2-1 (1-0)!

CSM Pașcani avea trei puncte avans înaintea confruntării de duminică și a vrut să le arate suporterilor care a însoțit-o la Iași că poate tranșa repede soarta importantei dispute. A cam încurcat-o sistemul advers cu trei stoperi, dar mai ales deposedările hotărâte și elegante ale lui Ad. Ilie. ACS USV a recuperat baloane utile în propria jumătate și a reușit să mute cât mai departe jocul de poarta apărată de căpitanul ei, Anton. Experimentatul atacant central Al. Marin (vineri a împlinit 36 de ani) a ieșit deseori din careul advers pentru a filtra câteva acțiuni de atac inițiate de Izmană, cel care a irosit o bună situație de a deschide scorul în primul sfert de oră. ACS USV a etalat un fotbal plăcut, iar pe acest fond a venit deschiderea scorului, când schema la care a apelat a funcționat perfect la cornerul de pe dreapta executat de Sandu, iar Matei a împins mingea cu capul în plasă de la câțiva metri: 1-0.

Formația oaspete a părut descumpănită până la pauză, dar după odihnă a intrat mult mai hotărâtă pe teren. ACS USV a fost copleșită de iureșul advers și ușor surprinsă chiar din primele minute ale actului secund, când Moldovanu a fost bine angajat pe centru și de la 9 metri l-a executat pe Anton: 1-1. Arbitrul de Liga a II-a Gabriel Mihuleac (asistat de George Macovei și Radu Nistor, ambii din corpul pentru Liga 3) a lăsat jocul mai liber, judecând probabil în această notă intrarea lui Ad. Ilie când a împiedicat un adversar să scape singur cu Anton, dar a și împărțit cu generozitate cartonașe galbene de o parte și de cealaltă pentru a ține în frâu disputa. Prea multe momente tensionate n-au fost, iar ACS USV a reacționat bine după egalare, Al. Marin ratând singur cu portarul Daniliuc o fază prelucrată de Sandu.

CSM Pașcani a pasat mai bine, a alergat mai mult, dar în loc să insiste pentru a prelua conducerea a încercat să tragă de timp, strategie care avea însă să-i întoarcă spatele în minutele de prelungire, când Izmană a reușit o diagonală demnă de o ligă superioară. Preluarea lui Sandu a fost la înălțime și cu ultimele resurse antrenorul-jucător și-a depășit adversarul direct și a trimis bine în fața porții. Al. Marin a ratat de puțin întâlnirea cu balonul, Daniliuc a respins în disperare, dar Danciu a fost la locul potrivit și, dintr-o situație lejeră, dar foarte complicată având în vedere miza jocului și că faza se petrecea în minutele de prelungire, a dat dovadă de luciditate și a înscris cu un șut precis, aducând victoria echipei sale: 2-1!

ACS USV Iași a evoluat în următoarea componență: Anton (căpitan) – Sărițeanu, Ad. Ilie, Tăcuțanu, Danciu, Șerban, Izmană, Matei, Furtună, Al. Marin, Sandu  (rezerve au fost Cotea, Șova, Onofrei, Turcu, Cucoș, Apreutesei, Plod, Safta-Groll, Tânăru).

„A fost un meci care și-a meritat statutul de derby. Felicit echipa adversă pentru jocul foarte bun etalat, mă așteptam la un meci dificil, dar băieții mei au fost extraordinari. Dacă vor da dovadă și în continuare de aceeași atitudine pe care au arătat-o în acest derby sunt convins că ne vom îndeplini obiectivul și vom reprezenta Iașul la barajul pentru promovare”, ne-a declarat Eduard Sandu.

CSM Pașcani a mizat pe următorii jucători: Daniliuc – Garbatiuc, Ungureanu (căpitan), Apostol, Enachi, Codreanu, Amarii, Curpăn, Toma, Tomac, Cârja (rezerve au fost Ursache, Dumea, Lipovanu, G. Babătă, I. Babătă, Lipovanu, Purcariu, Hoțoi).

ACS USV Iași a egalat-o pe CSM Pașcani în clasament, ambele având câte 54 de puncte. CSM Pașcani rămâne pe prima poziție grație golaverajului superior, dar, la o eventuală egalitate de puncte și după ultima etapă, cea care va avea câștig de cauză va fi formație ieșeană, deoarece în tur, la Pașcani, a fost 0-0. Mai sunt opt etape de disputat și deja peste două săptămâni iar sunt programate derby-uri! ACS USV va juca în deplasare cu Victoria Lețcani (locul 4, cu 48 puncte), în timp ce CSM Pașcani va primi vizita campioanei en-titre, Moldova Cristești (locul 5, cu 47 de puncte), pentru ca în etapa a XXV-a ACS USV s-o aștepte în Agronomie pe Tonmir Iași (locul 3, cu 49 puncte)!

Citiți și: Citroën deschide comenzile pentru Noile C3 și ë-C3! Prețurile pornesc de la 14.990 de euro!