Sorți nemiloși pentru CSM Politehnica Iași! Primele reacții. Programul complet al sezonului regular al Ligii 2



Luni, la Casa Fotbalului, a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului pentru noul sezon competițional de Liga 2. Trupa lui Costel Enache se va confrunta în prima etapă (31 iulie, este o dată orientativă), în deplasare, cu Petrolul Ploiești, iar primul meci în Copou îl va susține în runda a II-a (7 august), cu Concordia Chiajna. O nouă deplasare complicată se anunță în jur de 14 august, cu FC Hermannstadt, cea care a retrogradat în urma barajului cu Dacia Mioveni, pentru ca seria meciurilor dificile să continue pe 21 august, când vine „U” Cluj la Iași.

O deplasare de ținut minte va fi în etapa a V-a (28 august), pentru jocul cu SSU Politehnica Timișoara (și-a schimbat numele din ASU Poli Timișoara, continuând ca societate pe acțiuni), pentru ca al treilea joc din Copou să fie după prima întrerupere, pe 11 septembrie, cu FC Buzău, grupare care a cesionat locul de la SCM Buzău. Vor urma două dispute consecutive în deplasare. În runda a VII-a (18 septembrie), Enache își va duce trupa la mare, pentru confruntarea cu AFC Unirea Constanța (a cesionat locul de la SSC Farul, după ce brand-ul FC Farul a fost cedat către FC Viitorul), iar în a VIII-a (25 septembrie), la Călărași, pentru întâlnirea cu Dunărea. 

CSM Poli va reveni în Copou pe 2 octombrie, la partida cu Metaloglobus București, scăpând astfel de un joc pe teren sintetic, dar, după a doua întrerupere,  tot în deplasare a nimerit și pentru disputa cu AFK Csikszereda, din runda a X-a (16 octombrie). Celelalte trei dispute până la a treia întrerupere vor fi cele de acasă cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu (etapa a XI-a – 23 octombrie) și Unirea Slobozia (a XII-a – 6 noiembrie) și cea din deplasare cu Dacia Unirea Brăila (etapa a XII-a – 30 octombrie).

Trupa lui Enache va bifa în runda a XIV-a (20 noiembrie) și cealaltă deplasare la Timișoara, cu Ripensia, va juca ultimul meci al anului în fața propriilor suporteri pe 27 noiembrie, cu Unirea Dej, și va închide 2021 în etapa a XVI-a (4 decembrie), în deplasare, cu CSC 1599 Șelimbăr (a cesionat locul de la Viitorul Șelimbăr).

Sezonul regular se va relua pe 26 februarie 2022, cu meciurile rundei a XVII-a, în care CSM Poli va primi vizita celor de la FC Brașov Steagul Renaște (a cesionat locul de la Corona Brașov), penultima deplasare va fi pe 5 martie, la București, cu CSA Steaua, pentru ca ultimul cuvânt înainte de play-off/out să fie spus pe 12 martie, la jocul din Copou cu AFC Astra. 

Play-out cu două serii și numai tur

Primele 6 clasate la finalul sezonului regular își vor disputa locurile de promovare într-un play-off. De această dată, partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

Echipele de pe locurile 7-20 la finalul sezonului regular vor fi repartizate în două serii de play-out, disputând doar un tur de 7 etape, care va asigura încă șase meciuri pentru fiecare echipă.

Primele reacții

„Nu e chiar programul pe care-l așteptam, urmând să ne confruntăm cu candidate la promovare în primele etape, am fi avut nevoie de un traseu ceva mai lejer, să mai avem un pic de timp să ne adunăm resursele. Am început târziu, încă trebuie să căutăm și să găsim soluții. Vom avea doar nouă meciuri acasă și zece în deplasare, iar ambele jocuri cu formațiile din Timișoara le vom susține în deplasare, vor fi deplasări foarte grele. Suntem însă optimiști, consecvenți, muncitori, căutăm în continuare să aducem jucători buni, să avem concurență pe posturi, să pot avea soluții și pentru schimbări. Am reușit să încropim o echipă, dar deja apar probleme când lipsește un titular”, ne-a declarat antrenorul Costel Enache.

„Ordinea poate mai puțin contează, dar mi-aș fi dorit să jucăm la început cu echipe mai de valoarea noastră. Vom face tot ce ne stă în putere pentru a câștiga fiecare meci în parte, am încredere în băieți și în staff-ul tehnic că în acest sezon vom face o figură frumoasă în liga secundă”, a precizat și managerul general Florin Briaur.

CSM Poli Iași va susține miercuri, de la ora 11:00, în Copou, un nou meci amical, cu CSCT Buiucani (Republica Moldova), prilej cu care va fi văzut la lucru mijlocașul central ofensiv brazilian Deretti (28 de ani), precum și stoperul grec Okan.

Iată programul complet al sezonului regular al Ligii 2!

Etapa 1 – 31 iulie 2021 

SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
FC UNIREA DEJ – UNIREA 04 SLOBOZIA
CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – VIITORUL PANDURII TG. JIU

CSA STEAUA – AFK CSIKSZEREDA 

AFC ASTRA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
ACS PETROLUL 52 – ACSM POLITEHNICA IAŞI
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC UNIREA CONSTANȚA
AFC HERMANNSTADT – FC BUZĂU
FC UNIVERSITATEA CLUJ – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA 

Etapa 2 – 7 august 2021 

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

FC BUZĂU – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC UNIREA CONSTANȚA – AFC HERMANNSTADT

ACSM POLITEHNICA IAŞI – CS CONCORDIA CHIAJNA

FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – ACS PETROLUL 52

AFK CSIKSZEREDA – AFC ASTRA 

VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSA STEAUA
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

UNIREA 04 SLOBOZIA – CSC 1599 ȘELIMBĂR
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC UNIREA DEJ 

Etapa 3 – 14 august 2021 

FC UNIREA DEJ – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
CSC 1599 ȘELIMBĂR – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – UNIREA 04 SLOBOZIA

CSA STEAUA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA
AFC ASTRA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
ACS PETROLUL 52 – AFK CSIKSZEREDA
CS CONCORDIA CHIAJNA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

AFC HERMANNSTADT – ACSM POLITEHNICA IAŞI
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC UNIREA CONSTANȚA
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC BUZĂU 

Etapa 4 – 21 august 2021 

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FC BUZĂU
AFC UNIREA CONSTANȚA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC UNIVERSITATEA CLUJ
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC HERMANNSTADT
AFK CSIKSZEREDA – CS CONCORDIA CHIAJNA
VIITORUL PANDURII TG. JIU – ACS PETROLUL 52
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – AFC ASTRA
UNIREA 04 SLOBOZIA – CSA STEAUA
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

FC UNIREA DEJ – CSC 1599 ȘELIMBĂR 

Etapa 5 – 28 august 2021 

CSC 1599 ȘELIMBĂR – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – FC UNIREA DEJ
CSA STEAUA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
AFC ASTRA – UNIREA 04 SLOBOZIA
ACS PETROLUL 52 – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA
CS CONCORDIA CHIAJNA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
AFC HERMANNSTADT – AFK CSIKSZEREDA
FC UNIVERSITATEA CLUJ – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

FC BUZĂU – AFC UNIREA CONSTANȚA 

Etapa 6 – 11 septembrie 2021

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFC UNIREA CONSTANȚA
ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC BUZĂU
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

AFK CSIKSZEREDA – FC UNIVERSITATEA CLUJ
VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC HERMANNSTADT
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – CS CONCORDIA CHIAJNA

UNIREA 04 SLOBOZIA – ACS PETROLUL 52
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC ASTRA
FC UNIREA DEJ – CSA STEAUA
CSC 1599 ȘELIMBĂR – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE 

Etapa 7 – 18 septembrie 2021

ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

CSA STEAUA – CSC 1599 ȘELIMBĂR
AFC ASTRA – FC UNIREA DEJ
ACS PETROLUL 52 – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA 

CS CONCORDIA CHIAJNA – UNIREA 04 SLOBOZIA
AFC HERMANNSTADT – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

FC UNIVERSITATEA CLUJ – VIITORUL PANDURII TG. JIU

SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFK CSIKSZEREDA
FC BUZĂU – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
AFC UNIREA CONSTANȚA – ACSM POLITEHNICA IAŞI 

Etapa 8 – 25 septembrie 2021

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – ACSM POLITEHNICA IAŞI
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC UNIREA CONSTANȚA

AFK CSIKSZEREDA – FC BUZĂU
VIITORUL PANDURII TG. JIU – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

UNIREA 04 SLOBOZIA – AFC HERMANNSTADT
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – CS CONCORDIA CHIAJNA
FC UNIREA DEJ – ACS PETROLUL 52
CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFC ASTRA
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – CSA STEAUA 

Etapa 9 – 2 octombrie 2021 

CSA STEAUA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
AFC ASTRA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE
ACS PETROLUL 52 – CSC 1599 ȘELIMBĂR
CS CONCORDIA CHIAJNA – FC UNIREA DEJ
AFC HERMANNSTADT – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
FC UNIVERSITATEA CLUJ – UNIREA 04 SLOBOZIA
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

FC BUZĂU – VIITORUL PANDURII TG. JIU
AFC UNIREA CONSTANȚA – AFK CSIKSZEREDA
ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI 

Etapa 10 – 16 octombrie 2021

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

AFK CSIKSZEREDA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC UNIREA CONSTANȚA

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC BUZĂU 

UNIREA 04 SLOBOZIA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

FC UNIREA DEJ – AFC HERMANNSTADT
CSC 1599 ȘELIMBĂR – CS CONCORDIA CHIAJNA 

ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – ACS PETROLUL 52

CSA STEAUA – AFC ASTRA 

Etapa 11 – 23 octombrie 2021

AFC ASTRA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
ACS PETROLUL 52 – CSA STEAUA
CS CONCORDIA CHIAJNA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

AFC HERMANNSTADT – CSC 1599 ȘELIMBĂR
FC UNIVERSITATEA CLUJ – FC UNIREA DEJ
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
FC BUZĂU – UNIREA 04 SLOBOZIA
AFC UNIREA CONSTANȚA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

ACSM POLITEHNICA IAŞI – VIITORUL PANDURII TG. JIU
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFK CSIKSZEREDA 

Etapa 12 – 30 octombrie 2021

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFK CSIKSZEREDA
VIITORUL PANDURII TG. JIU – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

UNIREA 04 SLOBOZIA – AFC UNIREA CONSTANȚA
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC BUZĂU
FC UNIREA DEJ – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
CSC 1599 ȘELIMBĂR – FC UNIVERSITATEA CLUJ
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – AFC HERMANNSTADT

CSA STEAUA – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC ASTRA – ACS PETROLUL 52 

Etapa 13 – 6 noiembrie 2021 

ACS PETROLUL 52 – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC ASTRA
AFC HERMANNSTADT – CSA STEAUA
FC UNIVERSITATEA CLUJ – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSC 1599 ȘELIMBĂR 

FC BUZĂU – FC UNIREA DEJ
AFC UNIREA CONSTANȚA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
ACSM POLITEHNICA IAŞI – UNIREA 04 SLOBOZIA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

AFK CSIKSZEREDA – VIITORUL PANDURII TG. JIU 

Etapa 14 – 20 noiembrie 2021

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – VIITORUL PANDURII TG. JIU
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – AFK CSIKSZEREDA
UNIREA 04 SLOBOZIA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACSM POLITEHNICA IAŞI
FC UNIREA DEJ – AFC UNIREA CONSTANȚA
CSC 1599 ȘELIMBĂR – FC BUZĂU
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

CSA STEAUA – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC ASTRA – AFC HERMANNSTADT
ACS PETROLUL 52 – CS CONCORDIA CHIAJNA 

Etapa 15 – 27 noiembrie 2021

CS CONCORDIA CHIAJNA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

AFC HERMANNSTADT – ACS PETROLUL 52
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC ASTRA
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSA STEAUA
FC BUZĂU – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

AFC UNIREA CONSTANȚA – CSC 1599 ȘELIMBĂR

ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC UNIREA DEJ 

FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

AFK CSIKSZEREDA – UNIREA 04 SLOBOZIA
VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA 

Etapa 16 – 4 decembrie 2021 

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

UNIREA 04 SLOBOZIA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFK CSIKSZEREDA
FC UNIREA DEJ – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

CSC 1599 ȘELIMBĂR – ACSM POLITEHNICA IAŞI 

ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – AFC UNIREA CONSTANȚA

CSA STEAUA – FC BUZĂU
AFC ASTRA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
ACS PETROLUL 52 – FC UNIVERSITATEA CLUJ 

CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC HERMANNSTADT 

Etapa 17 – 26 februarie 2022

AFC HERMANNSTADT – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
FC UNIVERSITATEA CLUJ – CS CONCORDIA CHIAJNA
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – ACS PETROLUL 52
FC BUZĂU – AFC ASTRA
AFC UNIREA CONSTANȚA – CSA STEAUA
ACSM POLITEHNICA IAŞI – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CSC 1599 ȘELIMBĂR
AFK CSIKSZEREDA – FC UNIREA DEJ
VIITORUL PANDURII TG. JIU – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – UNIREA 04 SLOBOZIA 

Etapa 18 – 5 martie 2022 

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – UNIREA 04 SLOBOZIA
SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA
FC UNIREA DEJ – VIITORUL PANDURII TG. JIU
CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFK CSIKSZEREDA
ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

CSA STEAUA – ACSM POLITEHNICA IAŞI
AFC ASTRA – AFC UNIREA CONSTANȚA
ACS PETROLUL 52 – FC BUZĂU
CS CONCORDIA CHIAJNA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
AFC HERMANNSTADT – FC UNIVERSITATEA CLUJ 

Etapa 19 – 12 martie 2022 

FC UNIVERSITATEA CLUJ – DUNĂREA CĂLĂRAŞI
SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC HERMANNSTADT
FC BUZĂU – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC UNIREA CONSTANȚA – ACS PETROLUL 52
ACSM POLITEHNICA IAŞI – AFC ASTRA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CSA STEAUA
AFK CSIKSZEREDA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSC 1599 ȘELIMBĂR
AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC UNIREA DEJ
UNIREA 04 SLOBOZIA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *